Pekári a cukrári 

Novinky

Tlač - + Poslať priateľovi

Inštalácia tekutého droždiaPrvá inštalácia tekutého droždia na Slovensku!

Dňa 10. mája 2010 sa za účasti vedenia a pracovníkov Prvej Bratislavskej Pekárenskej, a. s., Lesaffre (Slovensko, Česko, Maďarsko, International) a Nord IT uskutočnilo slávnostné otvorenie historicky prvej inštalácie tekutého droždia na Slovensku.

Projekt je výnimočný nielen tým, že je prvou inštaláciou podobného rozsahu v strednej Európe, ale aj novým smerovaním, akým sa uberajú technológie a zmýšľanie v najvyspelejších slovenských pekárňach.


Realizácia historicky prvej tankovej inštalácie v strednej Európe sa začala pod vedením Ing. Davida Havlasa z technického tímu Lesaffre Česko v druhej polovici roka 2009.

Prvej dieži zamiesenej s tekutým droždím (z tankovej inštalácie) v srdci Európy prechádzalo:

  • predstavenie konceptu slovenským pekárom,
  • skúšobné výpeky priamo v prevádzke,
  • príprava projektu,
  • realizácia inštalácie.

Lesaffre Slovensko predstavilo koncept tekutého droždia pre priemyselné pekárne v roku 2007 na prvom Pekárskom kongrese. So svojimi dlhoročnými skúsenosťami sa prišiel podeliť José María Basanta Reyes z Lesaffre Espańa, ktorý predstavil možné riešenia a ich výhody pre priemyselné pekárne. Myšlienka zrealizovať v niektorej zo svojich prevádzok inštaláciu tekutého droždia zaujala aj popredného producenta pekárenských výrobkov, United Bakeries. Jedným z kľúčových faktorov celého projektu bol ten, že Lesaffre Slovensko malo po celý čas po svojom boku rovnako zmýšľajúceho, progresívneho partnera, ktorý má záujem racionalizovať a zefektívniť svoju výrobu po každej stránke.


V priemyselnej pekárni, v bratislavskej Petržalke, bolo uskutočnených niekoľko skúšobných výpekov s cieľom nastaviť dávkovanie tekutého droždia pre rôzne typy výrobkov.

Tretia fáza zahŕňala prípravu už na mieru šitého projektu tekutej inštalácie, ako: rozmiestnenie skladovacích tankov; navrhnutie okruhu pre cirkuláciu droždia; riešenie sanitácie; spôsob dávkovania; dopravu droždia a iné kľúčové body či detaily. Staré porekadlo hovorí „Lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť“, a preto bola zástupcom United Bakeries predstavená už fungujúca inštalácia spoločnosti Lesaffre v jednej z holandských pekární.

Inštalácie v kocke:
  • Podpis zmluvy medzi Lesaffre Slovensko, a. s., a Prvou Bratislavskou Pekárenskou, a. s.,: 06/2009
  • Výroba skladovacích nádrží 2 x 25 m3: 07 – 09/2009
  • Montážne práce: 10 – 12/2009
  • Na montážnych prácach sa podieľalo 7 ľudí, 20 dodávateľov, spolu sa použilo 4 456 metrov káblov, 458 metrov potrubí.
  • Spustenie výroby s tekutým droždím: 01/2010.


Dátum: 05.10.2010

« späť na zoznam článkov