História spoločnosti Lesaffre

Tlač - + Poslať priateľovi

V roku 1853 Louis Lesaffre a Louis Bonduelle, dvaja synovia farmárov, postavili závod na výrobu alkoholu z obilia a borievky v Marquette-lez-Lille. Pôvodne bolo droždie iba vedľajším produktom z procesu výroby alkoholu z obilia. Na tomto mieste, rodisku zoskupenia Lesaffre boli založené Grandes Malteries Moderne.

V roku 1871 rakúsky barón Baron Max von Springer, majiteľ vynikajúceho liehovaru v Maisons-Alfort, prvý raz uviedol myšlienku pochádzajúcu z Viedne extrahovať droždie z procesu fermentácie a predávať ho pekárom. Dovtedy používali pekári vlastný kvások niekedy v kombinácii so zvyškami kvasníc z varenia piva. Nasledujúci rok vyvinuli Lesaffre a Bonduelle proces výroby čerstvého droždia v Marcq-en-Barśul metódou používanou v pôvodnom závode. Société Industrielle Lesaffre má tu svoje korene. Táto spoločnosť sa postupne presadila ako hnacia sila a základňa priemyselnej a obchodnej expanzie vetvy vyrábajúcej droždie v rámci Spoločnosti. Na prelome storočia spoločnosť už predávala do zahraničia s miestami určenia vývozu vo Veľkej Británii, Belgicku, Švajčiarsku, Taliansku a Španielsku. Hoci sa to dnes zdá byť úplne normálne, v danej dobe to bol významný počin najmä z hľadiska existujúcich dopravných a distribučných podmienok. Objavila sa nová značka, l'hirondelle (lastovička), ktorá pretrvala roky a medzinárodnú expanziu spoločnosti a silueta sťahovavého vtáka bola prijatá ako logo S.I.Lesaffre a iných spoločnosti Skupiny, logo, ktoré i o sto rokov neskôr identifikuje naše výrobky vo viac ako 180 krajinách.

V prvej polovici 20 storočia čelila spoločnosť Lesaffre problémom, ktoré s odhodlaním prekonala. Spoločnosť odolala hospodárskym krízam, povodniam, požiarom, bombardovaniu … Závod sa v priebehu 35 rokov štyri razy prestavoval! V tomto ťažkom období spoločnosť bola nielen schopná prežiť, ale i pripraviť budúci rast. Po 2. svetovej vojne séria technologických objavov a inovácií istená vytvorením účinnej exportnej siete umožnila spoločnosti Lesaffre dosahovať trvalý rast. Zoskupenie Lesaffre, bývalý majster v oblasti biopriemyslu, vytvárala svoju štruktúru okolo základných aktivít: droždie, slad a biologické zmeny. Aby sa dostali bližšie k svojim zákazníkom a boli schopní ponúkať im najlepšie možné služby, Lesaffre pokračovala vo svojom presadení sa na svetových trhoch na piatich kontinentoch.