Domácnosti 

Časté otázky

Tlač - + Poslať priateľovi

Aké sú zásady spracovania čerstvého droždia?  1. Droždie používame na výrobu kysnutých ciest iba čerstvé a neobschnuté. Nikdy ho nemrazíme, skladujeme iba v chladničke pri teplote cca 0 až 10°C.
  2. Jemnejšie cesto získame tak, že si ešte pred samotným spracovaním pripravíme kvások. Droždie rozdrobíme do jamky v múke, posypeme štipkou práškového cukru a premiešame. Potom zalejeme troškou vlažného mlieka (asi 30 až 40°C) a necháme rozpustiť.
  3. Do kvásku nikdy nepridávame soľ. Solíme zásadne až pri výrobe samotného cesta.
  4. Teplota mlieka použitého na prípravu kvásku a cesta nesmie byť vyššia ako 30°C. Ak je mlieko teplejšie, cesto kysne veľmi zle, alebo vôbec. Pri nižšej teplote cesto kysne zbytočne dlho.
  5. Doba kysnutia kvásku nesmie byť dlhšia ako 5 až 10 minút. Akonáhle sa objem kvásku zhruba zdvojnásobí, ihneď ho musíme spracovať s ostatnými surovinami. Ak je kvások prekysnutý, kysne zle aj cesto.
  6. Kvások aj hotové cesto nechávame kysnúť v teplom prostredí pri cca 30°C. Pri nižšej teplote prostredia sa predlžuje doba kysnutia.
  7. Hladké, nelepivé cesto po vykysnutí aspoň raz najlepšie dvakrát dobre premiesime. Tým dôjde k odstráneniu kysličníka uhličitého, ktorý vzniká pri činnosti kvasiniek a môže spôsobiť pálenie záhy.


« späť na zoznam článkov