Domácnosti 

Bezlepková diéta

Tlač - + Poslať priateľovi

Čerstvé lisované droždie VIVO 42g, FALA 42g a sušené droždie Saf Instant 10g neobsahuje lepok a z tohto dôvodu môže byť použité pri príprave pečiva pre bezlepkovú diétu.

 
Spoločnosť Lesaffre Slovensko, a.s. si je vedomá potrieb svojich zákazníkov a preto dohliada, aby sa pri výrobe cielene používali suroviny a pomocné materiály, ktoré lepok neobsahujú. 

             

 
Droždie – kvasinky sú mikroskopické huby, ktoré sa vyrábajú postupným pomnožovaním na živnom médiu, ktoré sa skladá z melasy (vedľajší produkt pri výrobe cukru) doplnené o nevyhnutné výživové látky. Kvasinková bunka vo svojom organizme lepok netvorí a neobsahuje ich žiadna z použitých surovín.

V konečnom štádiu výroby je nutné z tzv. drožďového mlieka (čo je droždie v tekutej forme) odstrániť vodu a previesť výrobok do pevnej konzistencie. Toto sa deje na vákuových filtroch, kde sa ako filtračné vrstvy používa škrob, ktorý je pochopiteľne zdrojom obáv celiatikov, pretože sa v zanedbateľnom množstve môže (a skutočne dostáva) do finálneho výrobku.

 
Keďže výrobcovia droždia Vivo, Fala a Saf Instant používajú výhradne zemiakový škrob, riziko akejkoľvek prítomnosti lepku v droždí je vylúčené.

 
Pri sušenom droždí Saf Instant, ktoré má asi 3x väčší obsah sušiny ako droždie lisované, nie je vo finálnom výrobnom kroku – sušení – použitá žiadna pomocná látka, ktorá by mohla obsahovať lepok. 

POTVRDENIE O NEPRÍTOMNOSTI LEPKU (.pdf) >>

 

Aký je rozdiel medzi čerstvým a sušeným droždím?  
Sušené droždie sa od lisovaného (čerstvého) líši v spôsobe použitia (zo sušeného sa nerobí kvások, iba sa zmieša s ostanými ingredienciami). Podstatný rozdiel je v rýchlosti kysnutia. Sušené droždie kysne dlhšie ako čerstvé droždie. Tento rozdiel dokumentuje nižšie uvedený graf:

 

Sušené droždie Saf Instant 10g má dlhšiu trvanlivosť (18 mesiacov), dá sa teda veľmi dobre skladovať, má ľahké použitie a výsledok je takmer vždy zaručený. Dávkuje sa v množstve cca 1 – 2% z množstva múka. Čerstvé lisované droždie v kockách, VIVO 42g a FALA 42g, je klasická forma droždia. Cesto sa pripravuje buď pomocou kvásku, či zamiešaním droždia do cesta. Dávkovanie sa pohybuje od 4 do 5% z množstva múky.